Aktualności

Szczytno: Jak nie dać się oszukać? Policjanci spotkali się z seniorami, aby omówić sposoby przeciwdziałania przestępcom

Data publikacji 16.04.2024

Profilaktyka jest ważnym elementem przeciwdziałania oszustwom, które w obecnym czasie zdarzają się niestety coraz częściej. Pokrzywdzonymi są nastolatkowie, dorośli, ale także seniorzy. Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie spotkali się z seniorami, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób oszukują sprawcy oraz jak można im przeciwdziałać.

W ostatnim czasie dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie spotkali się z seniorami, aby omówić zasady bezpieczeństwa podczas rozmów z nieznanymi im osobami.  W tym celu dzielnicowy gminy Dźwierzuty mł. asp. Grzegorz Trojanowicz odwiedził Środowiskowy Dom Samopomocy w Dźwierzutach, natomiast dzielnicowy miasta i gminy Pasym asp. Grzegorz Licki spotkał się z członkami Uniwersytetu III Wieku w Pasymiu. Policjanci opowiedzieli o sposobach działania oszustów w Internecie, którzy wykorzystują różne znane nam strony i aplikacje internetowe, aby wyłudzić oszczędności. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się również, że „policjant”, który do nich zadzwoni i zaproponuje przechowanie oszczędności w depozycie, również może być przestępcą. Funkcjonariusze opowiedzieli także o przypadkach oszustw, do których doszło na terenie naszego powiatu.

Przypominamy!

  • Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej obca nam osoba próbuje zdobyć nasze dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia) lub numer konta bankowego albo kody Blik, natychmiast zakończmy połączenie.
  • Pamiętaj, że żaden policjant, prokurator lub inny pracownik jakiejkolwiek instytucji nie przychodzi do miejsca zamieszkania, aby odebrać nasze oszczędności w celu ich zabezpieczenia! Jedyną instytucją, która zabezpiecza środki pieniężne jest bank, do którego musimy sami się udać, aby ulokować nasze pieniądze.
  • Nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz. Jeżeli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, elektrowni, administracji, kominiarz itp. upewnij się telefonicznie, czy taka wizyta była zaplanowana. Zazwyczaj takie wizyty są zaplanowane wcześniej.
  • Jeżeli musisz wpuścić obcą osobę do domu, najlepiej, aby obecny był wtedy inny członek rodziny lub sąsiad. Nie zostawiaj takiej osoby samej w pomieszczeniu nawet na chwilę!
  • Jeżeli przechowujesz pieniądze w domu, schowaj je w miejscu trudno dostępnym. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w sejf.
  •  Podczas rozmowy telefonicznej z bliskim członkiem rodziny, który opowiada o nagłym nieszczęśliwym zdarzeniu i prosi o przekazanie gotówki, upewnij się, czy to na pewno jest ta osoba.

(ep)

  • Spotkania dzielnicowych z seniorami
    Spotkania dzielnicowych z seniorami
  • Spotkania dzielnicowych z seniorami
    Spotkania dzielnicowych z seniorami
  • Spotkania dzielnicowych z seniorami
    Spotkania dzielnicowych z seniorami
Powrót na górę strony